Praktické tipy

Praktické tipy
Často se ptáte, co si s sebou na focení máte přinést, jak se obléci, jak dlouho focení trvá, jak probíhá… Pokusím se tedy nejčastější dotazy zodpovědět pro všechny právě tady.

Většina níže uvedených informací se týká rodinných focení nebo focení malých dětí a miminek.

Pokud přesto odpověď na to, co Vás zajímá, nenajdete – ptejte se.

 

ATELIÉR

PŘED FOCENÍM

Každému se líbí jiný styl fotografií – někdo preferuje jednoduše stylizované fotografie bez rekvizit, někdo má raději fotografie hodně pestré a barevné, jiný naopak spíše černobílé – budu ráda, když si před focením promyslíte, co se vám líbí a jaké fotografie byste si z našeho společného focení chtěli odnést.

 !!! Před focením prosím odstraňte dětem všechna tetování a podobné ozdoby (razítka z ručiček apod.) – jejich odstranění z fotografií je mnohem pracnější a časově náročnější než jejich umytí a proto je z fotek neretušuji.

 

OBLEČENÍ

Pro výběr oblečení pro focení v ateliéru je dobré mít na paměti, že „méně je více“ – nepřehnat to tedy s kombinací barev, vyvarovat se výrazným vzorům, obrázkům, nápisům – především, pokud se bude fotit více osob, tj. typicky třeba rodina.

Výběr oblečení je opravdu dobré nepodcenit a pokusit se všechny fotografované osoby nějakým způsobem sladit, aby výsledné fotografie působily harmonicky a oblečení na nich nepůsobilo rušivě a neodvádělo pozornost.

Takže, co si na focení vlastně obléci? Klasika – krásné, jednoduché a prověřené: bílá nebo černá trička v kombinaci s džíny udělají vynikající službu. Určitě se ale nemusíte bát barev a hlavně barevných doplňků, které dokážou zázraky.

Klidně s sebou vezměte více variant na převlečení, na místě potom vybereme to správné.

Společné rodinné fotky se fotí bez ponožek. Pokud si budete chtít na fotografování vzít boty, prosím, aby byly čisté a s umytými podrážkami. V ateliéru se fotí především maličké děti a batolátka, proto se snažím ze všech sil, aby podlaha zůstala čistá.

Pokud na focení jdete s malými dětmi, myslete na to, že zákon schválnosti funguje opravdu spolehlivě a mějte připravené rezervní oblečení pro případ, že se děti ušpiní, vylijí na sebe pití apod.

 

PRŮBĚH FOCENÍ

Klasické focení v ateliéru trvá zhruba 1-1,5 hodiny – s dětmi samozřejmě o něco déle než když se fotí jen dospělí nebo větší děti. O focení dospělých se rozepisovat nebudu, tam je to celkem jasné – písničky, básničky ani bublifuk není potřeba. U menších dětí je to o něco náročnější, je potřeba je zabavit, upoutat jejich pozornost, aby se cítily dobře a dobře spolupracovaly – tedy nejlépe aby se i usmívaly.

Je důležité, aby se mnou rodiče při focení spolupracovali a snažili se upoutat pozornost dítěte směrem k fotoaparátu – tj. když fotím sedící dítě, sedím/ležím, je potřeba, aby rodiče také seděli – dítko pak nebude koukat „kamsi nahoru stranou“ a fotky budou vypadat lépe.

Nebojte se zpívat písničky, říkat básničky, vzít oblíbenou písničku do mobilu a dětem ji pustit. Něco dobrého na zoubek (křupky, bonbony, gumové medvídky – něco, čím se děti neušpiní) také jako úplatek celkem dobře funguje.

 

REKVIZITY

V ateliéru mám k zapůjčení spoustu různých rekvizit a doplňků, pro malé holčičky a kluky cca do 3 let i nějaké oblečení – pokud se vám něco konkrétního líbí, řekněte si o to.

 

 

FOCENÍ NOVOROZEŇÁTEK

Focení novorozeňátek je poněkud specifické – fotí se miminka do zhruba 14 dní věku, proto je potřeba vše v průběhu focení přizpůsobit jejich pohodlí a potřebám a na focení je potřeba klid. Buďte proto připraveni na to, že focení trvá obvykle cca 2-4 hodiny (já s tím počítám, nemusíte mít tedy pocit, že mě zdržujete). Jestliže chcete během focení novorozeňátka udělat i nějaké fotografie společně se starším sourozencem (starším sourozencům je nejčastěji okolo 2-4 let a nevydrží 4 hodiny v klidu), je dobré udělat společné fotky na začátku focení, a vzít s sebou někoho, kdo potom staršího vezme s sebou třeba na procházku nebo domů.

Během focení novorozeňátek je v ateliéru opravdu teplo – doporučuji se neoblékat příliš.

Klidně si s sebou vezměte něco na zakousnutí/k pití.

Pro miminko nezapomeňte vzít:

–          deku na přikrytí

–          cca 5 čistých látkových plen

–          vlhčené ubrousky

–          dudlík, pokud používáte

–          umělé mléko a lahvičku, pokud máte problémy s kojením